Този витамин не е най-известните, но ролята му в биологичните процеси в тялото ни трябва да се подценява. Често се възприема двусмислено, тъй като на научен език наименованието му е никотинова киселина. По-известното наименование на витамин В3 е РР или ниацин; на химичен език това е никотинова киселина, но няма нищо общо с веществото, което съдържат цигарите. За разлика от самия никотин, който влияе негативно на организма, вит. B3 е много важен и полезен, затова трябва редовно да се доставя на тялото с храната. Руският гастроентеролог д-р Екатерина Кашух споделя по-подробно за качествата му.
Ползи от вит. В3
В началото на 19 век полският биохимик Казимир Функ за първи път изолира това вещество от оризови трици. То почти моментално намалява нивото на лошия холестерол в кръвта на лабораторни животни.
Невролог: Дефицитът на този витамин води до най-коварното заболяване
B3 е водоразтворим - той е част от много ензими, вещества, чрез които протичат различни реакции в организма. Например, той участва в метаболизма на протеини, мазнини, въглехидрати, тъканно дишане, защитава молекулата на ДНК от увреждане, действа като антиоксидант и неутрализира токсичните вещества като пречиства тялото от тях.
“Но една от най-важните му функции е регулирането на липидния метаболизъм. Намалява риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания”, казва лекарят.
Човек получава витамин В3 главно от храната, само малка част от него може да се произвежда в тялото самостоятелно.
В какви продукти да търсите B3
Основните хранителни източници на витамин B3 са:фъстъци и слънчогледови семки, черен дроб, червено месо, варива, хляб, картофи, моркови, ябълки.Освен това са допълнително обогатени с мляко, готови закуски и зърнени храни. Малко количество от витамина се произвежда в човешкото тяло от незаменимата аминокиселина триптофан.
Дневната нужда от вит. B3 е 20 mg, приблизително това количество полезно вещество се съдържа в 200 g варен телешки черен дроб или шепа фъстъци.
Тежкият дефицит на В3 е рядко явление, но много страдат от хиповитаминоза, която може да остане незабелязана дълго време.
„Липсата на вит. B3 обикновено се свързва с недостатъчен хранителен прием, заболявания на стомашно-чревния тракт, които намаляват абсорбцията на витамина в тънките черва и генетични метаболитни нарушения, които нарушават метаболизма на триптофан“, обяснява Екатерина. Кашух.
Човек с недостиг на това вещество може да се оплаче от намален апетит, гадене, слабост, нарушения на съня, суха кожа, пукнатини по лигавицата на устата и в ъглите на устните.
При тежък дефицит се развива пелагра, заболяване, чиито основни симптоми включват зачервяване и лющене на кожата, косопад, изтръпване на крайниците, парализа и намалени интелектуални способности.
Още: Учени: Този витамин удвоява загубата на килограми без диета
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!